Aktywna piana, a oszczędności

0
654

Mycie auta za pomocą aktywnej piany to zabawa z dość silnie działającymi środkami chemicznymi. Chemia tego typu niszczy lakier samochodu, jego lampy i wszystkie te detale wykonane z różnych tworzyw sztucznych. W przypadku aut miejskich zaliczanych do tych tanich dość często spotyka się żółto szare, zmęczony lakier i plastiki które stały się ciemno szarymi. Rzecz jasna nie każda auto poddaje się tym środkom chemicznym równie szybko, bo wiele zależy od tego z jakich materiałów wykonano dane auto. Jednak nie zmienia to tego, że tanie auta miejskie najczęściej ulegają chemii z automatycznych myjni, bo producenci w ich przypadku używają gorszych lakierów i tanich tworzyw sztucznych. Mowa tu o obniżaniu kosztów produkcji tych konkretnych modeli, bo mniejsze koszta produkcji to wyższe zyski producenta.

Koszty, a oszczędność

Dla właścicieli takich aut oznacza to większą podatność na te eksploatacyjne uszczerbki, ale gdy ludzie zmieniają auta co dwa lub co trzy lata, to zadbanie o te sprawy jest powiązane z wypolerowaniem lamp i lakieru, po to by potencjalny nabywca mniej urwał z ceny. Problem jest bardziej uciążliwy wtedy gdy dane auto miejskie lub większy sedan chcemy eksploatować przez więcej niż dziesięć lat. Wtedy rzecz jasna trzeba inwestować w pasty polerskie do reflektorów i lakieru i co jakiś czas robić detailing plastików lub je wymieniać. Można też omijać myjnie automatyczne i samemu myć auto mniej radykalną chemią. Rzecz jasna ma to sens w przypadku aut z wyższej półki cenowej, bo reflektor auta miejskiego, które ma kilkanaście lat może być warty tyle co tubka pasty polerskiej. Dla części dbających o auta może być to pretekstem do wymiany, ale można też okleić karoserię wokół lampy, a następnie oszlifować i wypolerować daną lampę, po to by nie kupować nowej lub zamiennika. Starania tego typu mają sens, bo dzięki temu nasz pojazd dalej jest dość urodziwy. Wartym podkreślenia jest tu także fakt, że znaczną oszczędność na samym tylko zużyciu wody możemy osiągnąć gromadząc wodę deszczową, a następnie z powodzeniem wykorzystując ją do mycia naszego auta.

Zapobieganie preparatami

Ciekawym jest też i to, że można stosować preparaty zabezpieczające do zewnętrznych plastików, lakieru i lamp. Preparaty te mają chronić elementy zewnętrzne auta przed działaniem aktywnej piany, ale działają one z różną skutecznością i dlatego warto zerknąć na fora internetowe poświęcone tematowi, po to by wybrać preparaty, które działają najefektywniej w stosunku do ceny własnej. Bardzo ważnym jest też i to, że drogie limuzyny nie zawsze są bardziej odporne na działanie aktywnej piany, bo dla producentów liczy się zysk, a nie to by auto wyprodukowane w ich fabryce było w pełni odporne na aktywną pianę i inną silnie działającą chemię. Z tej właśnie przyczyny warto analizować rynek preparatów ochronnych do lamp auta, bo to inwestowanie w wygląd limuzyny.

Podsumowanie

Wygląd ten robi wrażenie, a pozytywne wrażenie to wyższa cena przy odsprzedaży. Istotnym czynnikiem jest tu też nasza osobista satysfakcja, czyli duma z tego, że jeździmy autem, które dzięki naszej pracy wygląda tak jakby było o te kilka lat młodsze. Podczas codziennego dbania o naszą „dumę motoryzacji” zawsze warto zaoszczędzić i tu możemy wykorzystać zbiorniki na deszczówkę lub w razie profesjonalnego doradztwa w tej dziedzinie odwiedzić sklep ze zbiornikami na wodę deszczową.