Kryptowaluta … waluta przyszłości? | Niezależny kantor kryptowalut

0
584

Kryptowaluta … waluta przyszłości?

Kryptowaluty często nazywa się walutami przyszłości z uwagi na to, że reprezentują młodą, ambitną technologię, która ma duże szanse na rozwój. Czym jednak są tak naprawdę kryptowaluty i czy można je wykorzystać do czegoś praktycznego?

Technologia z przyszłości?

Definicja kryptowaluty zaczerpnięta z Investopedii brzmi:

Kryptowaluta to cyfrowa lub wirtualna waluta, która jest zabezpieczona kryptograficznie, co sprawia, że ​​prawie niemożliwe jest podrabianie lub podwójne wydatkowanie. Wiele kryptowalut to sieci zdecentralizowane oparte na technologii blockchain – rozproszonej księgi egzekwowanej przez różne sieci komputerów. Cechą charakterystyczną kryptowalut jest to, że generalnie nie są one emitowane przez żaden organ centralny, co teoretycznie czyni je odpornymi na ingerencję rządu lub manipulacje.

Oznacza to, że kryptowaluta jest walutą cyfrową, którą nie emituje żaden rząd i której kod złożony jest z kryptografii. Z uwagi na to, że rząd nie może wpłynąć na tworzenie czy podaż kryptowaluty, nie jest w stanie jej kontrolować, aczkolwiek posiada możliwości prawne ograniczające użytkowanie e-monet.

Kryptowaluty działają, dzięki technologii blockchain, czyli serii niezmiennych zapisów danych oznaczonych czasem, które są zarządzane przez klaster komputerów, niebędących własnością żadnego podmiotu. Każdy z tych bloków danych (block) jest zabezpieczony i związany z kolejnym przy użyciu zasad kryptograficznych (chain).

Sieć blockchain nie ma centralnego organu, a jej kod źródłowy jest jawny. Z tego powodu informacje zawarte w blockach są dostępne dla każdego. Używanie blockchaina nie wiąże się też z żadnymi kosztami transakcji, a ponoszony jest jedynie koszt infrastruktury. Można zatem powiedzieć iż blockchain to prosty sposób przekazywania informacji z punktu A do punktu B w całkowicie zautomatyzowany i bezpieczny sposób.

Sposoby wykorzystania wirtualnej monety

Istnieje wiele sposobów na wykorzystywania e-monet. Niektóre z nich to:

  1. Płatności internetowe. Najpopularniejszym sposobem użytkowania kryptowalut jest traktowanie ich jako środka płatności. Istnieją sklepy online i stacjonarne, przyjmujące płatności w kryptowalucie, wiele kryptowalut ma też swoje dedykowane platformy, w ramach których można kupować i sprzedawać produkty i usługi.
  2. Aktywo inwestycyjne. Kryptowaluty są bardzo znanym i stosunkowo świeżym aktywem inwestycyjnym. Szacuje się, że większość zgromadzonych e-monet traktowanych jest właśnie jako inwestycja, a handel kryptowalutami warty jest ponad sto milionów dolarów.
  3. Wybory, ankiety i badania. Dzięki przejrzystości przesyłanych, publicznej dostępności oraz niemożności fałszerstwa, kryptowaluta może zapewnić pełną przejrzystość, badań społecznych oraz ankiet.
  4. Audyt łańcucha dostaw. Rozproszone księgi rachunkowe oparte o kryptowalutę zapewniają łatwy sposób poświadczenia, że zapewnienia producentów są autentyczne. Audyt obejmuje znaczniki czasu i lokalizacji oparte na blockchainie.

Kryptowaluta jako aktywo?

Inwestycje w kryptowalutę znane są już niemal od dekady. W 2013 roku miała miejsce rekordowa hossa Bitcoina, na której szczęśliwi inwestorzy zarobili nawet po sto milionów dolarów. Wtedy to specjaliści powiązani z inwestowaniem zaczęli na większą skalę analizować kryptowaluty jako aktywo. Zainteresowanie tą formą inwestycji przypisywano dwóm czynnikom: dużym potencjalnym zyskiem oraz zjawisku kopania (miningu). Kopanie kryptowalut, czyli rozwiązywanie zagadek kryptograficznych w celu wydobycia następnego bloku w blockchainie, było bardzo zyskownym zajęciem do czasu, gdy rosnące ceny energii elektrycznej sprawiły, że kopanie stało się nieopłacalne.

Jeśli chodzi o inwestycje upływem czasu charakterystyka inwestycji w kryptowaluty zaczęła się zmieniać. Szczyt zainteresowania tą formą inwestowania zbiegał się z kolejnym rekordowym kursem Bitcoina pod koniec 2017 roku. Od tej pory inwestorzy coraz mniej zainteresowani się Bitcoinem, a więcej innymi kryptowalutami, dlatego też pojawiła się potrzeba usług, które zapewnią możliwość bezpiecznego nabycia wielu różnych e-monet, np. krypto-kantorów online czy bankomatów kryptowalutowych.

Jak ją zdobyć?

Istnieje wiele różnych sposób nabywania e-monet. Popularnym miejscem jest giełda kryptowalutowych, gdzie można nabyć kryptowalutę za walutę fiat lub kryptowalutę za inną kryptowalutę. Jednak wadą giełd jest jednak ich dość wadliwy poziom bezpieczeństwa, przez który padają one ofiarami ataków hakerskich oraz scamów. Inną wadą jest konieczność potwierdzania swojej tożsamości za pomocą dowodu osobistego lub innych dokumentów tożsamości. Jest to wymóg prawny, gdyż zarówno giełdy zlokalizowane w Unii Europejskiej jak i w Stanach Zjednoczonych są zobowiązane do weryfikacji kont. Osoby szukające giełdy, na których można prowadzić handel kryptowalutami bez rejestracji są zmuszone więc korzystać z mniej zaufanych giełd z siedzibami poza jurysdykcją EU lub USA.

Miejscem bardziej godnym zaufania, w którym można zakupić kryptowaluty bez rejestracji jest krypto-kantor, w którym można szybko i wygodnie nabyć e-monety. Dodatkowo, w przeciwieństwie do giełd kryptowalutowych, w niektórych kantorach nie ma konieczność potwierdzania swojej tożsamości.

Mam ją i co teraz?

Kryptowalut można używać do zakupów online, wielu dużych i małych sprzedawców internetowych akceptuje e-monety jako środek płatności. Istnieje także możliwość kupna towarów lub usług stacjonarnie, od sprzedawców którzy przyjmują w swoim sklepie płatności kryptowalutami przy kasie. Do zakupów w sklepie stacjonarnym potrzebny jest skonfigurowany portfel mobilny doładowany kryptowalutą. Proces ten działa podobnie do sposobu płatności telefonem za pomocą karty kredytowej lub debetowej. Aby ustalić, czy dany sprzedawca akceptuje płatność kryptowalutą, należy wypatrywać jej logo (lub podobnej informacji) w pobliżu kasy fiskalnej.

Jeśli natomiast chodzi o inwestycje, w kryptowalutę inwestuje się za pomocą spekulacji. Polega ona na nabyciu wybranej kryptowaluty i odsprzedaniu jej w chwili, gdy kurs wzrośnie do satysfakcjonującego nas pułapu. Ryzyko związane ze spekulowaniem jest dwojakie, gdyż wynika albo ze złego założenia na starcie (aktywo nie zyskuje na wartości) albo przegapienia punktu pęknięcia bańki spekulacyjnej. Aktywo zyskuje na wartości, ale w pewnym momencie zaczyna szybko wartość tracić. Dlatego też przed rozpoczęciem inwestycji szczególnie ważne jest nabycie wiedzy na temat podstaw spekulacji kryptowalutami. Inwestowanie w e-monety w ten sposób wymaga także posiadania zaufanego miejsca do nabywania kryptowalut, np. dobrego krypto-kantoru online.

Kryptowaluty i technologia za nimi stojąca ma znaczenie praktyczne. Kryptowalut używa się jako środka płatności, zarówno online, jak o offline, oraz aktywa inwestycyjnego. W przyszłości kryptowaluty najprawdopodobniej będą się prężnie rozwijać i podbijać coraz to nowe dziedziny życia codziennego.